TYT Türkçe sınavının büyük çoğunluğu, anlam sorularından oluşur. Bu sorular, öğrencilerin okuduklarını doğru anlama, yorumlama ve okuduklarından doğru sonuçları çıkarma yeteneklerini ölçme amaçlıdır. Ancak gerek okuma alışkanlığının olmayışı, gerekse hazır kalıplar ve formüllere dayalı ezberci bir anlayışla yetiştirilmiş olmaları, öğrencilerin bu sorularda ciddi anlamda zorlanmasına neden olmaktadır.

Gündelik konuşmalarda, beynimizin otomatik olarak gerçekleştirdiği anlamsal çözümleme; sıra soruların çözümüne geldiğinde mantık ve düşünmenin devre dışı bırakılması nedeniyle, formül ve kalıplarla çözümleme çabasına dönüşmekte, bu da istenilen sonuca ulaşma olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

Birebir Eğitim Kurs’ta, öğrencilerimize soru metinlerindeki dil ile gündelik konuşma dili arasında bir fark olmadığını göstererek, okudukları metinleri dışarıdaki sohbetler sırasında duydukları sözler gibi düşünmelerini, anlamsal çözümlemeyi; kalıp ve formüllerle değil beynin doğal otomatik işleviyle yapmalarını, böylece anlam sorularındaki sıkıntıyı kendi kendilerine aşabilmelerini sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir